Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home1/rasayesh/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 881

در پانل پرسش و پاسخ دانشجویی مطرح شد

, Published in اخبار Featured
  • Read 360 times
پایان­نامه­ های داروسازی کاربردی شوند

برگزاری پانل پرسش و پاسخ دانشجویی، با حضور دکتر عباس کبربایی‌زاده، نایب رییس و رییس کمیته علمی پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و دکتر حمید اکبری، قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یکی از مهمترین رویدادهای جانبی دومین روز از نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018 بود، که با استقبال گسترده از سوی دانشجویان رشته داروسازی دانشگاه البرز و همچنین تهران، برگزار شد.

در این پانل، دکتر کبریایی‌زاده، با تاکید بر اهمیت مهارت آموزی در دانشگاه، عنوان کرد : معمولا از همان دوران کودکی تلاش می‌شود تا آموزش در کودکان نهادینه شود، اما همیشه هم فعالان حوزه آموزش و هم اقتصاددانان، بر این موضوع تاکید دارند که چرا آموزش و پرورش از عرصه تربیت فاصله گرفته است و هزینه‌های هنگفتی صرف این موضوع می‌شود تا کودکان مطالبی را بیاموزند، که هیچ ربطی به مهارت‌هایشان ندارد.

وی ادامه داد: در رشته داروسازی هم وضع به همین منوال است و دانشجویان ما متاسفانه به جای اینکه وقت خود را صرف یادگرفتن مهارت‌ها کنند، به یادگیری فرمول‌ها می‌گذارنند. به‌همین دلیل است که بیشتر داروسازان ما از وظایف خود آگاهی درستی ندارند و با اطمینان 70 درصد، داروسازان به وظایف شغلی خود واقف نیستند. در حالی‌که وظیفه اصلی داروساز، به‌ویژه در داروخانه‌ها، مراقبت از کیفیت داروهایی است که در قفسه داروخانه‌ها موجود است.

به اعتقاد رییس کمیته علمی- پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، داروسازان باید درک درستی از معنای زنجیره تامین دارو داشته باشند و به‌رغم اینکه سرفصل‌های آموزشی رشته داروسازی در کشور ما با دیگر کشورهای پیشرفته، یکی است، اما فارغ‌التحصیل‌های رشته‌های داروسازی در ایران، صرفا یک «­دایره‌المعارف» کم عمق هستند که در عمل چندان نمی‌توانند دانسته‌های خود را به‌کار گیرند.

حرکت نظام آموزشی، به‌سوی دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم

در ادامه دکتر حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت نیز، با تاکید بر این موضوع که نظام آموزشی در کشور  نیازمند اصلاح زیرساخت‌هاست، گفت: از 1 میلیون متقاضی ورود به دانشگاه‌ها، حدود 650 هزار نفر، تمایل دارند تا در رشته‌های پزشکی مشغول به تحصیل شوند و همین موضوع، فشار روانی را به جامعه تحمیل می‌کند که اگر کسی نتوانست در دانشگاه‌های پزشکی صندلی پزشکی را تصاحب کند، آیا او می‌تواند در دیگر رشته‌ها صاحب تخصص شود ؟

وی در ادامه تصریح کرد: هدف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حرکت به سوی دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم است و امیدواریم تا نظام آموزشی از تولید صرف مقاله و آموزش صرف، خارج شود.

به گفته دکتر اکبری، در شرایط فعلی، آنچه اهمیت دارد، کاربرد قدرت است، در حالی‌که در گذشته، دانش بود که قدرت به حساب می­آمد.    

گفتنی است، حضور دانشجویان رشته‌های داروسازی و علوم پزشکی در این پانل، فرصتی را فراهم کرد تا آن‌ها خواسته‌های خود را با نمایندگان سندیکا و همچنین وزارت بهداشت، درمیان بگذارند.

حذف کنکور و تاکید بر کاربردی کردن پایان‌نامه‌ها، از مهمترین مواردی بود، که دانشجویان به آن‌ها اشاره کرده و خواستار بازنگری در قوانین موجود شدند.

در کارگاه برندینگ در صنعت دارو تاکید شد

اساس برندینگ، تمایز است

کارگاه «برندینگ در صنعت دارو»، در دومین روز از نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018، برگزار شد. دکتر امیرعلی شیرازی و دکتر بهروز ناصرالمعمار، سخنرانان کارگاه آموزشی برندینگ در صنعت دارو، بودند که به بحث و بررسی درباره اهمیت برندینگ در صنایع و به‌طور ویژه در صنعت دارو، پرداختند.

در این کارگاه تاکید شد، که آنچه مهم است، درک اهمیت « تکنیک برند» است و باید میان دو مفهوم تصویر برند و هویت برند، تفاوت قائل شد. بر همین اساس، صفاتی که به محض شنیدن نام کالا یا خدمات، از طرف دیگران بیان می‌شود، « تصویر برند» و مواردی مانند لوگو یا تگ‌لاین، «هویت برند» را تشکیل می‌دهند. از طرفی ممکن است برخی تصور کنند، که کمیابی یا لوکس بودن یک محصول یا خدمات، برند تلقی می‌شود. در حالی‌که اساس برندینگ « تمایز» است و آنچه اهمیت دارد.

 در پانل نقش استارت‌آپ‌ها در صنعت داروسازی، مطرح شد:

خودتان را با وضعیت امروز شرکت­های  بزرگ دارویی مقایسه نکنید

پانل نقش استارت‌آپ‌ها در صنعت داروسازی، در سومین روز از نمایشگاه ایران فارما ۲۰۱۸، برگزار شد.

سخنرانان این پانل، دکتر شهریار امیدوار، دکتر نیما سپهری و دکتر هومن فروغی بودند که درباره کارآفرینی، شرایط شروع کار در حوزه دارو، استارت‌آپ‌های مرتبط و... صحبت کردند و به سوالات حاضران پاسخ دادند.

دکتر شهریار امیدوار، از تجربیات خودش در زمینه شروع کار و تاسیس شرکت صحبت کرد و گفت : من هنگام شروع، تصویر روشنی از کارم نداشتم و تمام قوانین مرتبط را مانند یک جزوه امتحانی حفظ کردم، ولی کسانی که در شرایط فعلی می‌خواهند کاری را شروع کنند، به منابع زیادی دسترسی دارند و چند گام جلوتر هستند.

امیدوار، با اشاره به عادت و رویکرد ایرانیان به کارهای انفرادی، ادامه داد : ما به‌طور تاریخی بیشتر اوقات ترجیح داده‌ایم هرگز به یک موفقیت نرسیم، اما شراکتی هم نداشته باشیم و آن‌را همراه با دیگران به دست نیاوریم؛ ولی لازم است، این رویکرد تغییر کند و باور کنیم که موفقیت در کار، خیلی مهمتر از سهم در کار است. نیروی انسانی و کار گروهی، برای پیشرفت در هر فعالیت استارت‌اپی، ضروری است. یک نکته مهم این است که خودتان را با امروز افراد موفق، مثلا صاحب یک شرکت بزرگ دارویی، مقایسه نکنید، سی سال قبل و شروع کار او را بدانید و در نظر بگیرید.

 دکتر هومن فروغی، با اشاره به بخشی از صحبت‌های دکتر امیدوار تاکید کرد: راه دانشمند یا استاد شدن، با مسیر صنعت بسیار متفاوت است، معیارها و ویژگی‌های متفاوتی دارد و تمام‌وقت بودن، برای موفقیت در استارت‌آپ‌ها ضروری است. وقتی می‌خواهید وارد بازار کار شوید، باید افقی، طولانی‌تر از ۵ سال و ۱۰ سال، برای خودتان تعریف کنید. معمولا یک کار خوب که رشد می‌کند، بعد از ۲۰ سال به نهایت اوج می‌رسد، بعد ثابت می‌ماند و کم‌کم افت می‌کند. کمتر شرکتی بعد از ۵۰ سال، در اوج باقی مانده است.

فروغی، نگرانی برای دزدیده شدن ایده را، نادرست عنوان کرد، چون به اعتقاد او، تقریبا هیچ ایده جدیدی در ایران نداریم و بیشتر کارهایی که شروع می‌شود، قبلا در کشور دیگری انجام شده‌اند و در کشور ما فقط ایرانی شده‌اند. سپهری در ادامه سخنانش، گفت: چه تعداد از استارت‌آپ‌های ایرانی، اولین در جهان هستند؟ شاید هیچ‌کدام. ولی ایران فضای خیلی خوبی برای کار و فعالیت دارد و هنوز در بسیاری زمینه‌‌ها، بکر است. ایده‌پردازها زیادند، اما اجراکننده خوب نداریم، مهم کسی است که ایده را به‌خوبی اجرا کند و به سرانجام برساند. حتی وقتی کار، به ظاهر ساده است، باید بدانید اجرایش ساده نیست، همه انگیزه اجرایی کردن آن ‌را ندارند. اگر کارتان را درست، عمیق، علمی و حرفه‌ای انجام دهید، با این ویژگی‌ها، حتما موفق می‌شوید.

دکتر نیما سپهری، تجربیات متفاوت و متنوع دوره دانشجویی را، روشن‌گر مسیر شغلی آینده تعریف کرد و گفت: با توجه به تجربیات خودم، توصیه‌ می‌کنم در این دوران به همه علاقه‌تان بپردازید و در دوره تا می‌توانید، تجربه‌های متفاوت داشته باشید. هر کاری که امکانش را دارید، امتحان کنید. لازم نیست که در همه کارها زمینه درسی داشته باشید و با افراد مختلف آشنا شوید تا به شما نگاه، ایده و حتی شناخت بدهد. همچنین وقتی به مرحله پایان‌نامه رسیدید، اگر می‌خواهید وارد کار تولیدی شوید، ترجیحا استادی را انتخاب کنید که در این زمینه کار کرده باشد. در یک پایان‌نامه خوب، خیلی چیزها یاد می‌گیرید، به شرط آنکه وقت بگذارید و درست پیش بروید.

سپهری در ادامه به مخاطبان توصیه کرد: لازم نیست همه شروع‌کننده یک کار جدید باشند و لزوما نباید همه چیز را از اول ایجاد کنید، شما می‌توانید عضو موفقی از یک تیم موفق باشید، یا به‌عنوان شریک، همکار یا نیروی تاثیرگذار باشید. خیلی از دانشجویان می‌خواهند شرکتی را از صفر شروع کنند ولی موفق نمی‌شوند، چون ارزیابی درستی از کار ندارند، اما وقتی عضوی از یک تیم موفق باشید، سرعت‌تان بالاتر می‌رود.

کارگاه شناخت رسانه‌های جدید و تولید محتوای تخصصی در حوزه سلامت، برگزار شد

از نحوه ارائه خود به دیگری تا ارائه تصویر عینی قابل اعتماد

شناخت رسانه‌های جدید و تولید محتوا در حوزه سلامت، با حضور مهندس شادمهر راستین، مشاور تبلیغات و برندینگ و دکتر امیر صدری، عضو شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه‌ کتاب‌های تخصصی علوم دارویی و پزشکی، در دومین روز از نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018، بررسی شد.

دکتر امیر صدری، در این کارگاه بیان کرد: تا دو سال آینده بیش از ۴۰ درصد کل هزینه‌های تبلیغات در جهان، صرف تبلیغ در فضای مجازی می‌شود و از تبلیغ در تلویزیون پیشی می‌گیرد. بر همین اساس شناخت رسانه‌های گروهی، رسانه آنالوگ و همچنین رسانه‌هایی که در آینده به وجود می‌آید، از مهمترین ضروریاتی است که کارشناسان تولید محتوا باید به آن‌ها توجه داشته باشند و به‌عنوان وظیفه اصلی خود در نظر بگیرند. نحوه ارائه خود به دیگری، ارائه تصویر عینی قابل اعتماد، هویت بصری یکپارچه، مزیت رقابتی و نگاه مشترک به بازار، از مهمترین سرفصل‌هایی بود که در این کارگاه به آن پرداخته شد.

کارگاه نقش صنعت در ایجاد و گسترش دانشگاه‌های نسل سوم، برگزار شد

کارگاه نقش صنعت در ایجاد و گسترش دانشگاه‌های نسل سوم، در روز چهارشنبه، 4 مهرماه در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، با حضور دکتر علیرضا وطن‌آرا، دکتر علی مهرآمیزی و دکتر لقمان فیروزپور برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، دکتر علیرضا وطن‌آرا، عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی تهران، درباره دانشگاه‌های نسل سوم، گفت : امروز در آموزش داروسازی، با این چالش مواجه هستیم، که داروسازی را باید به کدام سمت هدایت کنیم. چراکه ما درحال حاضر 16 هزار نفر داروساز فعال داریم و می‌توانیم ادعا کنیم، هم‌اکنون هیچ‌کدام از فارغ‌التحصیلان این رشته، بیکار نیستند.

او عنوان کرد: اما در 24 دانشکده داروسازی و چهار پردیس بین‌الملل پزشکی درحال حاضر حدود 14 هزار دانشجو در حال تحصیل هستند و آن‌ها قرار است داروسازانی باشند، که طی 5 سال آینده، به جمعیت داروسازان کشور اضافه می‌شوند. بنابراین تا سال 1404، که مبنای بسیاری از برنامه‌ریزی‌های کلان کشور است، تعداد داروسازان فارغ‌التحصیل ما از حد نیاز کشور فراتر می‌رود.

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی تهران، درخصوص برنامه دبیرخانه شورای آموزش داروسازی، گفت: دبیرخانه شورای آموزش داروسازی و تخصصی به‌عنوان مرجع تصمیم‌گیرنده، در مورد آموزش داروسازی، دغدغه‌هایی دارد، ما در سال، 1500 نفر پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های داروسازی داریم و دبیرخانه سعی دارد تا این ظرفیت را کاهش دهد. اما فشارهایی خارج از وزارتخانه، نمی‌گذارد تا این ظرفیت‌ها را کاهش دهیم.

او عنوان کرد: بحث دانشگاه‌های نسل سوم، بیش از اینکه نیاز دانشگاه و صنعت باشد، مسئله نیاز به هویت و آینده داروسازی است. اگر ما بخواهیم هنوز داروسازی را در تراز امروز نگه داریم، باید در تفکرات، آموزش و تولید تغییر ایجاد کنیم. ما ادعا می‌کنیم، تا امروز داروساز بیکار نداریم. این اتفاق خوبی است. اما برای آینده داروسازی کشور نیاز داریم که داروسازان کارآفرین تربیت کنیم. داروسازی که می‌تواند برای خودش شغل ایجاد کند.

در ادامه این نشست، دکتر علی مهرآمیزی، مدیرعامل داروسازی تهران شیمی، درباره دانشگاه‌های نسل سوم، گفت: وقتی ما به دانشگاه نگاه می‌کنیم، همه را به دنبال آموختن می‌بینیم. اما اگر به اصل آموختن نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که مدیریت آموختن هم، بخش دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

او ادامه داد: وظیفه دانشگاه‌های ماست که اطلاعات و مدیریت آموختن را در ذهن دانشجویان ایجاد کند تا دانشجو پس از آن به عملکرد برسد. چون ما در صنعت، به کسانی نیاز داریم که غیر از بهره‌مندی از اطلاعات، دانش و مدیریت دانش، عملکرد درستی هم داشته باشند تا به نتایج درستی برسند.

مدیرعامل داروسازی تهران شیمی، با اشاره به ارزش افزوده گفت: ما باید کارهایی انجام دهیم، که ارزشی ایجاد کند. درحال حاضر ما در دورانی زندگی می‌کنیم که دیگر کسی سعی نمی‌کند چرخ را از اول اختراع کند. ما باید ارتباطات، ذهن تحلیل‌گر، توانایی حل مسئله، درک شرایط کار و مبادلات صنعت را بدانیم.

دکتر لقمان فیروزپور، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات طراحی توسعه دارو و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان دارویی پارسیان، دلایل شکاف دانشگاه و صنعت دارویی کشور را در چند مورد توضیح داد: تفاوت سطح دانش در دانشگاه و صنعت، عدم آشنایی کامل عمده دانشگاهیان با تبدیل دانش و فناوری، عدم اعتماد متقابل، اصول حفظ مالکیت معنوی، نوع مالکیت صنایع دارویی و ... .

جلسه هلدینگ‌های بزرگ داروسازی، با حضور مدیرکل امور دارو، برگزار شد:

مقابله با تحریم‌ها و تبادل اطلاعات برای پیشرفت صنعت داروسازی 

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در جلسه هلدینگ‌های بزرگ داروسازی کشور با موضوع نحوه مقابله با تحریم‌ها و تبادل اطلاعات برای پیشرفت صنعت داروسازی، در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، حضور پیدا کرد.

دکتر محمد عبده‌زاده، در این جلسه مسائلی درخصوص مشکلات تحریم‌ها و تاثیرات آن‌ها برصنعت داروسازی، پیگیری‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه و اقدامات در حال جریان را با صاحبان هلدینگ‌های بزرگ داروسازی کشور، مطرح کرد و متقابلا مدیران هلدینگ‌های بزرگ داروسازی، مشکلات و مسائل خودشان را با مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در میان گذاشتند.

Last modified onدوشنبه, 07 آبان 1397 13:42

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home1/rasayesh/public_html/templates/gk_events/html/com_k2/templates/default/item.php on line 261
Rate this item
(0 votes)