Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home1/rasayesh/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 881

مراسم افتتاحیه هفتمین همایش طلای سبز

, Published in اخبار Featured
  • Read 244 times
 فضا برای صادرات گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی فراهم شده است

براساس برنامه ششم، ۲۰٪ نیاز دارویی کشور از بخش داروهای گیاهی تامین می‌شود و لازم است دست‌اندرکاران کیفیت و کمیت تولیداتشان را بالا ببرند، تا این میزان به بهترین شکل تامین شود.

بزرگترین ضعفی که درحال حاضر صنعت گیاهان دارویی دچار آن شده است، جزیره‌ای عمل کردن نهادهایی است، که به نحوی در صنعت گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی ذی‌نفع محسوب می‌شوند؛ اما بدون اطلاع و جدا از همدیگر برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند. به‌همین دلیل است که سازمان‌ها و نهادها از دادن اطلاعات دقیق و برنامه‌ریزی مناسب، عاجز هستند.

 مراسم افتتاحیه هفتمین همایش ملی طلای سبز، امسال همزمان با نمایشگاه ایران فارما و با تفاوت چند ساعت از  شروع بزرگترین نمایشگاه دارویی کشور، برگزار شد. همزمانی که بسیاری آن را نویدبخش اتفاق­های تازه‌ای برای این بخش از صنعت دارویی ایران می­دانستند.

دکتر مهناز خانوی (مدیرکل اداره امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و دبیرعلمی همایش)، دکتر احمد شیبانی (رییس نمایشگاه ایران فارما و سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران)، دکتر جعفر میرفخرایی، دکتر سیدعلی کشاورز، دکتر مهران میراب‌زاده اردکانی و دکتر فاطمه فرجادمند، از اعضای شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز، در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، دکتر مهناز خانوی، مدیرکل اداره امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و دبیرعلمی هفتمین همایش طلای سبز، ضمن تشریح فرصت‌ها و تهدیدها در تولید داروهای طبیعی، با توجه به وضعیت حاکم در فضای داخلی و بین‌المللی، گفت: در وضعیت فعلی، بیش از هر زمان دیگری، به همکاری تولیدکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده‌هایی طبیعی با سازمان غذا و دارو، نیاز داریم، اما متاسفانه آنچه که اتفاق می‌افتد، خلاف این موضوع است و به‌رغم نامه‌‌نگاری‌های متعدد سازمان غذا و دارو با شرکت‌های تولیدی، برای دریافت اطلاعات مورد نیاز تولیدشان، تولیدکنندگان، از دادن این اطلاعات سر باز می‌زنند. به‌طوری‌که تنها 7 شرکت، پاسخ نامه ما را دادند.

خانوی تاکید کرد: هدف از دریافت هرگونه آمار یا اطلاعاتی، از سوی سازمان غذا و دارو، صرفا برای سرعت بخشیدن به جریان امور و تصمیم‌گیری‌هایی است که در داخل سازمان غذا و دارو، در جریان است و انتظار می‌رود همان‌طور که ما به شرکت‌های تولیدکننده اعتماد داریم، آن‌ها هم به سازمان غذا و دارو و اطلاعاتی که از سوی این سازمان درخواست می‌شود، اعتماد کنند.

وی افزود: در همین‌جا تاکید می‌کنم، که اطلاعات دریافت شده، هیچ آثار سویی برای تولیدکنندگان نخواهد داشت.

به اعتقاد خانوی، ضرورت تدوین « نقشه راه » برای صنعت گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی، ضروری است تا بدانیم کجای کار قرار داریم و قرار است در ادامه مسیر به کجا برویم.

ایران، فرهنگ غنی استفاده از داروی گیاهی را دارد

دبیرعلمی هفتمین همایش طلای سبز، ضمن اشاره به ساختار اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: سابقه مصرف طولانی مدت گیاهان دارویی در کشور و فرهنگ غنی این عرصه، دسترسی آسان به گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی، به‌دلیل تولید گسترده داخلی، از جمله مهمترین نقاط قوت صنعت گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی در کشور است، که فرصت مناسبی را برای دست‌اندرکاران این عرصه فراهم کرده است.        

خانوی با تاکید بر آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص در عرصه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی گفت: متاسفانه هیچ واحدی در دانشگاه‌ها برای تربیت نیروی انسانی متخصص، در نظر گرفته نشده است و به تازگی قرار است واحدهایی به‌صورت مجازی برای متقاضیان ارائه شود.

جزیره‌ای عمل می‌کنیم

دکتر مهناز خانوی مدیرکل اداره امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، در ادامه سخنرانی خود بیان کرد: بزرگترین ضعفی که درحال حاضر صنعت گیاهان دارویی دچار آن شده است، جزیره‌ای عمل کردن نهادهایی است، که به نحوی در صنعت گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی ذی‌نفع محسوب می‌شوند، اما بدون اطلاع و جدا از همدیگر برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند. به‌همین دلیل است که سازمان‌ها و نهادها، از دادن اطلاعات دقیق و برنامه‌ریزی مناسب عاجز هستند.

 جهش صادراتی گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی

دبیرعلمی هفتمین همایش طلای سبز، با تاکید بر این نکته که در شرایط فعلی، با بالارفتن نرخ ارز، فرصت مناسبی برای صادرات و صادرکنندگان فراهم شده است، گفت: در همین چند وقت اخیر می‌بینیم که تمایل کشورهای همسایه به فرآورده‌های تولید داخل ایران، بیش از قبل شده است و بازارهای جدیدی پیش روی تولیدکنندگان و فعالان این عرصه، باز شده است، که لازمه ورود به این بازارها افزایش کیفیت محصولات تولیدی است.

وی خطاب به تولیدکنندگان گفت: اگر کیفیت محصولات تولیدی شما بالا باشد، می‌توان این تضمین را ایجاد کرد که بازارهای صادراتی کشف و حفظ خواهد شد، اما اگر محصولات تولیدی از کیفیت بالایی برخوردار نباشند، این فقط شما نیستید که بازارهای هدف را از دست می‌دهید، بلکه حیثیت کل کشور است، که به مخاطره می‌افتد.

دکتر خانوی، همچنین از تدوین فهرست رسمی فرآورده‌ها و داروهای سنتی و گیاهی، صدور ضابطه دسته‌بندی گیاهان دارویی، صدور ضابطه فروش فرآورده‌های طبیعی سلامت محور و همچنین آموزش به سازمان‌های غذا و داروی استانی، با هدف تسریع تفویض اختیار به ادارات متناظر، خبر داد.   

۲۰٪ نیاز دارویی کشور، از بخش داروهای گیاهی تامین می‌شود

در ادامه این مراسم، دکتر جعفر میرفخرایی -دبیر هفتمین همایش طلای سبز- ضمن تسلیت به خانواده­های جانباختگان حادثه تروریستی اهواز با قرائت آیه « فبشر عبادالذین یستمعون...» به شعار این همایش اشاره کرد و گفت: عده‌ای می‌خواهند، همه کشورهای دنیا را به زیر یوغ خود بکشند؛ ولی ما می‌خواهیم جزء آن‌ها نباشیم و این تحریم را، فرصتی برای تبدیل، به صرف فعل خواستن، برای خودمان بکنیم.

دکتر میرفخرایی ادامه داد: ما جنگ هشت ساله را تجربه کرده‌ و روزهایی را دیده‌ایم که حتی در سفره ایرانیان غذای کافی نبود و مطمئنا شرایط سخت فعلی را هم، با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت.

دبیر هفتمین همایش ملی طلای سبز، در ادامه، ضمن خوشامدگویی به حاضران، درمورد بانیان و پیشکسوتان تاسیس کارخانه‌های گیاهان دارویی گفت: ما تولید گیاهان دارویی در ایران را با پنج کارخانه شروع کردیم و درحال حاضر، ۱۹۰ تولیدکننده گیاهی داریم.

وی اظهار داشت: براساس برنامه ششم، ۲۰٪ نیاز دارویی کشور از بخش داروهای گیاهی تامین می‌شود و لازم است دست‌اندرکاران کیفیت و کمیت تولیداتشان را بالا ببرند تا این میزان به بهترین شکل تامین شود.

دکتر میرفخرایی در پایان از همکاری‌ و یاری‌ مسئولان تشکر کرد و گفت: مسئولان سازمان غذا و دارو، با حسن نیت کامل به پایداری و پویایی این صنعت کمک می‌کنند. دست‌اندرکاران این صنعت نیز افراد انتقادپذیری هستند و هر انتقاد منطقی را با روی باز می‌پذیرند. ما آمادگی داریم تا از نظرات، انتقادات و پیشنهادات دیگران، برای ارتقاء تولید گیاهان دارویی، استفاده نماییم.

Last modified onدوشنبه, 07 آبان 1397 13:42

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home1/rasayesh/public_html/templates/gk_events/html/com_k2/templates/default/item.php on line 261
Rate this item
(1 Vote)