سمینار طب سنتی Featured

طب سنتی، طب مکمل پزشکی نوین

طب سنتی به عنوان یک شیوه درمانی هماهنگ با مزاج شناسی بوده یکی از قدیمی‌ترین شیوه های پزشکی در جهان محسوب می‌شود و به عنوان مکمل شیوه‌ های مدرن درمانی محسوب می‌شود و برای قرن­ها نقش مهمی در جلوگیری و درمان بیماری‌ها داشته است. در حال حاضر جامعه پزشکی جهان به اهمیت روش‌های درمان طبیعی و مکاتب طب سنتی پی ‌برده است و دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی بسیاری در غرب و شرق جهان به پژوهش برای به‌کارگیری روش‌های مختلف که سابقه علمی و تاریخی دارند، مشغول می‌باشند.

مصرف داروهای گیاهی نیازمند تجویز و آموزش

نکته مهمی که باید بر آن تاکید شود تصوری است که به اشتباه بین عده‌ای از مردم رایج است. بسیاری از افراد، گیاهی بودن دارو را دلیلی برای بی‌ضرر بودن آن می‌دانند. مطابق این تفکر تمامی داروهای گیاهی و فرآورده‌های حاصل از گیاهان دارویی، بی ضرر و فاقد عوارض جانبی هستند در صورتی که عدم استفاده صحیح از گیاهان دارویی و یا استفاده آن‌ها همراه با سایر داروها می‌تواند عکس‌العمل و عوارض جانبی خطرناکی را به همراه داشته باشد.

طب سنتی میراث ناملموس فرهنگی

در ایران ۲۵۰۰ نوع گیاه دارویی شناخته شده است که نزدیک به ۲۰۰ رقم آن مصرف عام دارد و مجموعا ۳۰۰ تا ۴۰۰ نوع آن در طب سنتی تجویز می‌شود. ظرفیت و سابقه­ی تاریخی ایران در کشت و تولید فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی، مسئولان و مدیران فرهنگی را طی ساله‌های اخیر بر آن داشته است تا تمهیدات لازم جهت ثبت طب سنتی ایرانی به عنوان میراث ناملموس فرهنگی را انجام دهند ولی اخبار حاکی از آن است که درخواست ایران به دلیل کمبود مدارک و مستندات لازم مورد پذیرش سازمان یونسکو قرار نگرفته است.

 

مشخصات طرح

بر این اساس موسسه رسایش با نزدیک به یک دهه فعالیت فرهنگی و برگزاری همایش با هدف ارائه آموزه‌های صحیح و علمی در خصوص مصرف گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی و سنتی از یکسو و بررسی پیش‌نیازهای لازم جهت ثبت جهانی طب سنتی ایران، در نظر دارد تا ششمین جشنواره طب سنتی ایران را با رویکرد فرهنگی در برگزار نماید.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.