گزارشی از ظرفیت‌های‌ اصفهان در گردشگری سلامت هم سیاحت است هم سلامت

, Published in اصفهان فارما

صنعت گردشگری پدیده‌ای است که از گذشته‌های دور مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به نقش قابل توجه‌ای که در پویایی اقتصادی کشورها ایفا می‌کند، از آن به عنوان « صادرات نامرئی » صحبت می‌شود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند صنعت گردشگری تا سه سال آینده ( 2020) به یکی از سودآورترین صنایع جهان تبدیل خواهد شد.

 در میان انواع گردشگری، گردشگری سلامت به دلیل قابلیت‌ها و مزیت‌های رقابتی، رشد دو چندانی را در مقایسه با سایر انواع گردشگری طی کرده است. دولت‌ها بر اساس ظرفیت‌های هر منطقه از کشور خود، اقدام به برنامه‌ریزی و بهره‌مندی از مزایای ناشی از این صنعت می‌کنند.

گردشگری سلامت بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت به آن نوع از گردشگری گفته می‌شود که «فرد برای استفاده از خدماتی که منجر به بهبودی یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه‌اش می‌شود برای نمونه استفاده از آب‌های گرم، آب و هوا یا مداخلات پزشکی، 24 ساعت به مکانی خارج از محل سکونت‌اش سفر کند».

گفتنی است در گزارش دو سالانه 2017 مجمع جهانی اقتصاد، علاوه بر تاکید بر صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع مطلوب برای کسب درآمد و اشتغال‌زایی، ایران را رتبه نخست ارزانترین مقصد گردشگری در جهان نام برده است.

ایران به دلیل دارابودن تیم پزشکی حرفه‌ای، مراکز درمانی و تجهیزات پزشکی پیشرفته و مهمتر از آن پایین بودن هزینه درمان برای کسانی که از خارج به کشور سفر می‌کنند، گزینه نخست از نظر صرفه اقتصادی برای گردشگران سلامت محسوب می‌شود.

به گفته سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گردشگری سلامت در دنیا با 150 میلیارد دلار گردش مالی مواجه است و یکی از سرمایه‌گذاری‌های خوب در ایران به شمار می‌آید.

اصفهان؛ قطب اول توسعه گردشگری سلامت در کشور

با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، توسعه صنعت گردشگری و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی از این طریق، یکی از مهمترین اولویت‌های دولت محسوب شد که شاهد فعالیت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف گردشگری به خصوص گردشگری سلامت هستیم.

در میان استان‌های مختلف کشور، اصفهان به عنوان یکی از قطب‌های درمانی و گردشگری کشور با ظرفیت‌های متعدد، نقش بسزایی در جذب گردشگرانی دارد که هدف آنها از سفر به نقاط مختلف جهان، بهره‌مندی از ظرفیت‌های درمانی است. بطوریکه با درک اهمیت این موضوع، با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور شاهد تاسیس بزرگترین شهرک سلامت کشور در استان اصفهان هستیم که زمینه توسعه گردشگری سلامت را بیش از پیش فراهم کرده است.

این طرح ملی در پنج مرحله شامل 33 درمانگاه تخصصی، 25 پارکلینیک، هتل پنج ستاره 12 طبقه، بیمارستان هزار تخت‌خوابی و مجموعه پارکینگ ها طراحی شده است که مرحله نخست آن با حضور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به بهره برداری رسید.

به گفته شهردار اصفهان، این طرح با دریافت نشان استانداردهای بین‌المللی و با استفاده از مجرب‌ترین پزشکان داخلی و خارجی مانند پروفسور سمیعی جراح بزرگ مغز و اعصاب دنیا به بیماران خدمات رسانی می‌کند و نقش قابل توجهی در توسعه گردشگری سلامت در استان اصفهان دارد.

اما دلیل این سرمایه‌گذاری هنگفت بر استان اصفهان چیست و این استان چه دستاوردی می‌تواند برای حوزه بهداشت و درمان کشور داشته باشد؟

در این زمینه، سعید شیرکوند معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور می‌گوید: یکی از مهمترین شاخصه‌های علمی ایران، پرداختن به علم پزشکی است، بنابراین باید تلاش کنیم با توسعه شاخصه‌های علم پزشکی نه تنها از خروج بیماران از کشور جهت مداوا و اتلاف ارز جلوگیری کنیم، بلکه بتوانیم به این واسطه در ورود اتباع سایر کشورها به ویژه کشورهای منطقه به ایران جهت استفاده از توانمندی‌های پزشکی ایران سرعت ایجاد کنیم.

به گفته معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور،امروزه شهرهایی از جمله اصفهان، شیراز و تهران توانسته‌اند در حوزه گردشگری سلامت پیشرفت های قابل توجهی داشته باشند و می‌توان امیدوار بود با تمرکززادیی از پایتخت و معرفی توانمندی‌های سایر مناطق، شاهد سرآمدی استان‌های کشور در زمینه گردشگری سلامت و متعاقبا جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی باشیم.

صنعت گردشگری؛ برند شهری اصفهان

سید عبدالوهاب سهل آبادی رییس اتاق بازرگانی اصفهان چندی پیش در سمینار گردشگری و اثر آن در توسعه پایدار که برگزار شده بود، اذعان داشت اصفهان به لحاظ گردشگری سلامت بسیار مورد توجه است و کشورهای عربی و اسلامی می‌تواند کشورهای هدف گردشگری سلامت اصفهان شوند و با سیاست‌گذاری صحیح می‌توان گردشگران قابل توجهی در این زمینه جذب کرد.

همچنین قاسم جباری مسئول کمیسیون حمایت از سرمایه‌گذاری و حمایت از توسعه روابط بین المللاتاق بازرگانی نیز با تاکید بر نقش اصفهان در معرفی توانمندی های داخلی کشور به خصوص در عرصه صنایع دارویی کشور ، معتقد است استان اصفهان در زمینه تولیدات دارویی، جزو سه استان اول کشور است و همچنین از نظر تعداد کلینیک های درمانی، سطح پزشکی، دانش و تجهیزات، رتبه های بسیار خوبی در کشور دارد، می تواند محور گردشگری سلامت باشد.

به گفته وی در حال حاضرحتی از کشورهای انگلیس و هلند نیز گردشگران سلامت به اصفهان می‌آیند، اما این حضور به صورت انفرادی است در حالی که می توان اینموضوع را ساماندهی و برنامه‌ریزی کرد و حضور این گردشگران را جهت‌دهی کرده و افزایش داد.

بر اساس این گزارش و با توجه به نقش صادرات نامرئی در ارزآوری برای کشور با جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی، به نظر می‌رسد توسعه گردشگری سلامت کشور برای رقابتی‌تر شدن در عرصه بین‌الملل نیازمند برنامه‌ریزی منسجم و اصولی است. استان اصفهان که در این گزارش به عنوان یک مطالعه موردی به آن اشاره شد، یکی از ده‌ها استانی است که با توجه به ظرفیت‌های حایز اهمیت آن به خصوص در حوزه بهداشت و درمان می‌تواند منبع درآمد پایدار برای کشور از طریق اقدامات مختلفی از جمله برگزاری نمایشگاه‌های سلامت محور و جذب گردشگران این حوزه باشد.

اصفهان‌فارما؛ اولین رویداد مستقل دارویی اصفهان

یکی از مهم‌ترین رویداد‌هایی که 18 تا 20 بهمن 1396، در اصفهان برگزار می‌شود، اصفهان‌فارما است. اصفهان‌فارما یک نمایشگاه گسترده در حوزه دارو و صنایع وابسته به دارو است و در ادامه ایران‌فارما، این‌بار در اصفهان، برگزار می‌شود. این رویداد به‌صورت میان‌رشته‌ای برگزار می‌شود و حلقه‌های متعددی از بخش‌های مختلف سلامتِ اصفهان، در این رویداد مشارکت خواهند داشت. یکی از اهداف اصلی برای برگزاری این رویداد مهم، تمرکززدایی فعالیت‌های دارویی از تهران است.

با توجه به حضور بزرگترین تولیدکنندگان داروهای گیاهی در اصفهان، و رویداد‌های میان‌رشته‌ای دارویی در این استان، می‌توان اصفهان را مرکز مهمی برای فعالیت‌های دارویی و سلامت دانست. به قول معروف، بهمن امسال، در اصفهان، هم سیاحت است و هم سلامت.

Last modified onیکشنبه, 12 آذر 1396 13:10

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Rate this item
(1 Vote)